Kartlı geçiş, CCTV Kamera, Yangın Alarm, Hırsız Alarm, Acil Anons ve Seslendirme

Kartlı geçiş, CCTV Kamera, Yangın Alarm, Hırsız Alarm, Acil Anons ve Seslendirme


 
 

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ
 
 
Yangın alarm sistemleri(Yangın İhbar Sistemleri) günümüzde gerek ihtiyaç gerekse kanuni zorunluluklar dolayısı ile evler dahil olmak üzere çeşitli tesisiler plazalar, Endüstriyel tesisler,kamu kurumları vb.pekçok yerde kullanılmaktadır.Öncelikle yangın algılama sistemi nedir? tanımlayarak başlamak gerekirse; Yangın alarm sistemi bünyesinde bulunan duman, Alev, Isı dedektörleri vasıtası ile herhangibir yangını daha başlama aşamasında haber veren ve yangına hızlıca müdahale edilmesini sağlayan bunun paralelinde yangın dolayısı ile can ve mal kayıplarını en aza indirmeye çalışılan sistemler bütünüdür.
 
 Yangın algılama ihbar sistemlerini günümüzde 2 farklı yapıda görmemiz ve ayırmamız gerekmektedir.Bunlardan birincisi eskiden çok kullanılan günümüzde ise kullanım alanı gittikçe daralan sistem olan konvansiyonel yangın ihbar sistemleridir.ikincisi ise son yıllarda kullanıma başlanan ve teknoloji olarak konvansiyonel sistemlerden çok daha üstün olan bu nedenle büyük çaplı projelerde kullanılan ve kullanım alanı giderek artan sistem olan Adresli yangın alarm sistemleri dir
 
 Konvansiyonel yangın Alarm Sistemleri
 Yangın algılama bölgeleri olarak zonlardan oluşan sistemlerdir. Yangın algılamada yangın alarmının hangi dedektörden geldiği bilinemez. Sadece hangi dedektör gurubundan yani zondan geldiği tespit edilebilir. Küçük çaplı sistemlerde 30-40 dedektörde ve açık alanı çok olan mekanlarda bu sistem herhangi bir problem yaratmazken, Yangın dedektörü(Duman,Isı,Alev) sayısı 100 leri hatta binleri bulduğundan yangının algılanıp takip edilmesi imkansız hale gelir. Amacı yangını erken haber vermek olan yangın alarm sistemleri ile yangının hangi noktada olduğu çok geç haber alınır ve geç müdahalelere sebebiyet verilebilir. Bunun sonucunda ise..
 
 Adresli Yangın Alarm Sistemleri
 
Analog adresli yangın alarm Kullanılmaya başlanmıştır.Analog adresli yangın alarm sistemleri ile yangın alarmının hangi bölgeden ve hatta hangi dedektörden geldiği kolaylıkla tespit edilebilir.Buda yangına hızlı müdahale edilmesinine imkan tanır.Konvansiyonel sistemlerdeki zon yapısını Adresli yangın alarm sistemlerinde loop yapısı alır ve yangın alarm panelleri loop sayısına göre dedektör bağlanmasına imkan tanır. 1 loop hattına 127 dedektör bağlanabilir.Tamamen elektronik panellerdir ve dedektörlere hassasiyet ayarları tanımlanabilir.Adresli sistemler kendi arasında Analog adresli sistem,Elektronik Adresli sistem,İnteraktif adresli sistem olarak ayrılır.
 

Yangın algılama sistemlerinde kullanılan dedektörler

Duman Dedektörleri:
 Yangını çıkan dumanından algılayan dedektörlerdir.2 farklı türü bulunmaktadır.Optik duman dedektörleri , İyonizasyon duman dedektörleri dir.

Isı Dedektörleri: Yangın anında çıkan ısıya dayanarak alarm veren dedektörlerdir. Sabit sıcaklık dedektörleri ve Isı artış hızı dedektörleri olarak ikiye ayrılırlar.

Alev dedektörleri: Yangın anında çıkan alevi algılayan detektörlerdir.


Flaşör ve Sirenler: Yangın anında sesli ve ışıklı olarak insanları uyaran mekanizmalardır.


Yangın Butonları:Yangın anında yangını gören kişilerin yangını diyer insanlara ve merkeze iletmelerini sağlayan butonlardır.

Bunlardan Başka yine Kontak izleme modüllleri, İnput Output Modülleri diyer ekipmanlardır.

 

 

 
     
 

 

 

 
• Kartlı Geçiş (ACCESS)
• Kamera Sistemleri (CCTV)
• Yangın Algılama
• Seslendirme ve Acil Anons
• Diafon Sistemleri
• Alarm Sistemleri

• Fiber Sistemleri
 

 

 

ARAÇ İÇİ İZLEME

 
 
 
APOLLO YANGIN ALGILAMA
 
ELEKS YANGIN ALGILAMA
 
MAVİLİ YANGIN ALGILAMA
 
  

 

 
     
 

 Ana Sayfa | IPTECH | Hizmetlerimiz | Referanslar | Güvenlik Nedir | İletişim

iptech güvenlik Tüm Hakları Saklıdır..