Kartlı geçiş, CCTV Kamera, Yangın Alarm, Hırsız Alarm, Acil Anons ve Seslendirme

Kartlı geçiş, CCTV Kamera, Yangın Alarm, Hırsız Alarm, Acil Anons ve Seslendirme


 
 

KAMERA SİSTEMLERİ  ( CCTV )
KAPALI DEVRE TV SİSTEMLERİ
ANALOG KAMERALAR


Analog kamera sistemleri geçmişte ve günümüzde yoğunlukla kullanılan kameralardır. Analog sinyali analog kayıt cihazları aracılığıyla depolama işlemi sonucu oluşan sistemlerdir. Kamera çözünürlüklerine göre görüntü kalitesi değişmektedir. Kullanım alanlarına göre kamera model seçimi yapılmalıdır. Box kamera diye adlandırdığımız Lens ayrı takılan sabit kameralardır. Dış ortamda bu kamera kullanılacaksa harici muhafaza ve ayağıyla montaj edilmelidir. İçortam için sadece dahili ayak kullanılmalıdır. Bu kameraların bazıları Day&Night denilen özelliğe sahip olup gece siyah beyaz gündüz renkli mod çalışmaktadır böylece sistem daha verimli kullanılmış olur. IR KAMERA gece görüş özellikli kameralar, ır kameralar Lens ve IR aydınlatması üzerinde olup dahili ve harici ortamlarda kullanıma uygun şekilde yapılmış kameralardır. Led sayısı ve modeline göre gece görüş mesafesi 10 ile 70 mt arasında ayarlanabilmektedir. Ir kamera günümüzde çok tercih edilen modellerdendir.IP KAMERALAR

IP kamera adındanda anlaşıldığı gibi bilgisayar teknolojisi altında çalışan kameralar. Bu sistemler gelecek yıllarda daha çok kullanılacak kameralardır. İP kameralar hızla büyüyen güvenlik sektöründe yerini almış ve yoğun kullanıma başlamıştır. Kablolama ve kullanım açısından daha kolay bir kurulum gerektiren IP Sistemler depolama alanları bakımından daha profesyönel çalışmaktadır. Kayıt yazılımları sayesinde özel tasarlanmış storage sayesinde çok yüksek TB hafızaya çıkarılabilmektedir. POE (Power Over Ethernet) ip kameralar CAT kablosu  ( Cat5, Cat6, Cat7 )
bağlantısıyla hem görüntü hem elektrik almaktadır. Belirlenmiş POE swiclere bir kablo çakimiyle kamera bağlantıları tamamlanış olup istediğiniz yere NVR (network video recorder) yada storage konup kayıt başlatılmış olacaktır. Kayıp odasına monitör kartları aracılığıyla konulan monitörler haricinde yine network izlemede yapılabilir.

CCTV sistemleri ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu, ağ yapıları ve farklı iletişim protokollerinin de CCTV teknolojilerine adapte edilmesine ön ayak oldu ve uzak noktaya görüntü transferi bu yolla mümkün oldu.

Sonrasında fazla zaman geçmeden, içinde gömülü bir işletim sistemi olan, CCTV için tasarlanmış özel bilgisayarlar hayatımıza girdi. Bu bağımsız (Standalone) yapıdaki kayıt cihazları, bilgisayar tabanlı kayıt kartları kadar çok tercih edilmeye başlandı. Sadece CCTV sistemler için tasarlanan ve içerisine kayıt yapabileceği sabit diskler bulunan bu cihazların esneklik ve kullanım kolaylığı sunması, yaygınlaşmasını da sağladı.
ünümüz dünya CCTV pazarında, yeni bir teknoloji sayılan IP üzerinden görüntü ve kayıt sistemleri ağırlığını hızla daha fazla hissettirmeye başlamıştır.

Dome Kameralar

Geniş tarama alana sahip kameralardır 360 derece dönebilen optik ve dijital zoom, yakınlaştırma yapabilen dahili harici ortam modellerine sahip yüksek çözünürlüklü kontrol mekanizmasına sahip özel kameralardır. Tarama yapılacak yerlerde kullanılabilir geniş alan yada yakınlaştırma ihtiyaç duyulacak bölgelerde kullanılabilir. Merkezden kontrol ve yönlendirmesi klavye (Joyistic) ile sağlanabilir. Kullanıcı istediği yöne çevirebilir istediği alana yakınlaşabilir. Önceden tanımlanmış bölgelerde otomatik hareket yönü kendisi yapabilme özelliğine sahiptir.


Gelişmiş Tarama Özelliği

Sadece IP kameralarda mümkün olan ‘progressive scan’ özelliği sayesinde tüm görüntü bir kerede sağlandığından, özellikle hareketli ortamlarda analog kameralarla kıyaslanmayacak netlikler yakalamak mümkün.

POE (Power Over Ethernet-Ağ Kablosu Üzerinden Enerji)

Bu özellik sayesinde kameralar sadece Ağ Kablosu kullanılarak beslenebilir ve ilave bir enerji kablosuna gereksinim duymazlar. Böylece gereksiz kablo kirliliği ortadan kalkarak tek noktadan sağlıklı bir enerji dağılımı uygulanır.

PTZ Kameralar için Tek Kablo

PIZ kameralar için gerekli enerji, görüntü ve kontrol amaçlı kullanılan üç ayrı kablo yerine tek bir kablo ile yine kablo kirliliğinden ve projelerde çok önemli işçilik ve kablolama maliyetlerini ortadan kaldırır. 

Entegre Ses

Kameraların üzerinde ses desteği mevcut olup iki yönlü ses iletişimi mümkündür. Kameranın yanına konarak ses çıkışına bağlanan bir hoparlör düzeneği ile kameranın montaj yapıldığı alana hitap etmek ve oradaki sesleri, kamera üzerindeki bütünleşik mikrofondan dinlemek mümkündür.

Şifreleme

Analog sistemlerde koaksiyel kablo kesilmek suretiyle canlı görüntüler eski veya başka kayıtlarla değiştirilebilir. Oysa IP kameralarda bu mümkün değildir. IP kameralar, veri transferleri bilinen en gelişmiş ağ güvenlik duvarları ile desteklenerek izinsiz ulaşılması ve değiştirilmesi mümkün olmayan bir yapı olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Gerçek Dijital Çözüm

Her dönüşüm ile görüntü kalitesinde kayıp oluşur. Analog sinyal, kamerada dijitalleştirilir. Dijital sinyal, koaksiyel kablo üzerinden aktarılmak üzere analog sinyale dönüştürülür. Analog sinyal, kayıt cihazında tekrar dijitalleştirilir. IP kameralarda ise görüntü bir kez ve sadece kamerada dijitalleşir. Bu da minimum görüntü kalitesi kaybı demektir.

Esneklik

Bütün bu teknolojik avantajlara ilaveten bir de esneklikten bahsetmek gerektir. Analog sistemlerdeki gibi 4, 8, 12, 16 gibi katlı cihaz kullanımına ihtiyaç yoktur. Tüm kayıtlar bilgisayar ortamında NVR dediğimiz Network Video Recorder’lar ile yapıldığından, ilave edilecek bir kamera için katlı çözüm gereği ortadan kalkmıştır. Yazılım üzerinden yeni bir kamera tanımı ile gereken kamera ilavesi sisteme eklenmiş olur. Ayrıca bu ilave kamera için kablolama en yakın ağ sviçine CAT-5 kablo ile ulaşılarak yapılabileceğinden, kablonun kayıt lokasyonuna kadar çekilmesine de gereksinim duyulmaz.

TEKNİK
Kurulum:
Yeni Projelerde daha az kablolama ile istediğimiz noktaya kadar kolaylıkla kurulum yapılabilir.Ayrıca ileride istendiği takdirde Sistemler(kartlı geçiş ve IP CCTV) kolaylıkla genişleye bilmektedir.Yine IP CCTV alanında Network üzerinden veriler kolaylıkla depolanabilmektedir.

Teknoloji:IP Sistemlerde (Acces Kontrol ve IP Gözetim) Ethernet üzerinden güç aktarma yapılabilmektedir. PoE (Power Over Ethernet) ile Tek bir Kablo üzerinden hem data hemde Güç iletilebilmektedir.Buda Güç kablolarını ortadan kaldırmaktadır burada Hem ağ hemde güç kaynağı tekbir kablo üzerinden sağlanmaktadır.

Altyapı:Erişim kontrolü uygulanan her kontrol için zaten IP/IT sistem mevcuttur. Kurulumda mevcut sistemler kolaylıkla kullanılabilir.Eğer gerekirse IP sistemler kablosuz sistemlere kolaylıkla entegre edilebilir yapıya sahip olması IP sistemlerin üstünlüğüdür.

 

Bakım:IP Sistemlerde(Kartlı geçiş ve IP CCTV Kamera) Sistemin bakımı analog sistemlere göre daha kolay olabilmektedir.gerektiğinde sistemler uzaktan müdahale imkanı mevcut olabilmektedir.Aynı zamanda bir sistemin parçaları bağımsız olarak hareket edebildiğinden dolayı birinde arıza meydana geldiğinde sistemin diyer parçaları çalışmaya devam edebilmektedir.

Entegrasyon:IP Sistemlerde Simtemlerin birbirine entegrasyonu yapılabilmektedir.Bu sayede Daha kolay izleme ve meydana gelen hatalarda sistemlere kolay müdahalenin önü açılmaktadır ve Arıza süreleri ve maliyetlerinde azalmalar sağlanabilmektedir.Örnek vermek gerekirse kartlı geçiş ve IP CCTV Sisteminin birlikte çalıştığını varsayarsak ve bu iki sistem bir yazılım programı üzerinden entegre edilirse istenmeyen olaylara müdahaleler kolaylaşabilmektedir ve Sistemi izlemekle görevli operatörlere büyük kolaylıklar sağlanabilmektedir.

Entegre Sistemler(Entegre Güvenlik):Entegre sistem tek kullanıcı arayüzü demek olduğu için kurulum eğitim ve operasyon kolaylaşır.Sitem yönetimi ve diyer fonksiyonların tekrar edilmesi gerekmez.Tek kullanıcı girişi ile tüm güvenlik fonksiyonları kullanılabilir.

Yukarıdada görüleceği gibi IP tabanlı Sistemler sistem berrakliğı ve esnekliği,Daha düşük maliyetle daha üstün verimlilik , Daha yüksek seviyede işlevsellik ve genelde güvenliğin daha üst düzeyde sağlanması için büyük avantajlar sağlamaktadır.
 

KABLOSUZ KAMERALAR

cihazlar çok basit sistemlerdir.Profosyonel olarak kullanılan çanak link sistemleri vardır.Fakat bunlar teferruatlı cihazlar olmasıyla birlikte maliyetide yüksek cihazlardır.Biz piyasada sıkça bulunan kablosuz kameradan biraz bahsedelim;

Bu cihazlar paket sistemli şekildedir genelde.Bir kamera,bir alıcı ve adaptörleri.Bu cihazlarda kameraya ve alıcıya ayrı ayrı adaptörlerle
elektrik verilir.Kamerayı istediğiniz bir noktaya sabitliyorsunuz,alıcıyıda
tv'ye,monitöre yada dvr kartlar aracılığı ile bilgisayara bağlayıp görüntü alabilirsiniz.İnternet üzerinde bu kameralın aktarım mesafesini 100-200 m
arası söylerler.Ancak bu kameraların açık alanda(yani kamera ve alıcı birbirini görecek şekilde)maksimum mesafesi 60-70 m arasıdır.Kapalı alanda ise yerine göre 10 metreye düşebilmektedir.

Açık Alanda 200 metreye çıkabileceğiniz alıcı-verici şeklinde cihazlarda bulunmaktadır.Bu cihazların içerisinde kamerası yoktur.Alacağınız herhangi bir kamerayı yada aktarmak istediğiniz başka bir ses yada görüntüyü cihaza bağlayarak aktarabilirsiniz.
 

 
 
 
• Kartlı Geçiş (ACCESS)
• Kamera Sistemleri (CCTV)
• Yangın Algılama
• Seslendirme ve Acil Anons
• Diafon Sistemleri
• Alarm Sistemleri

• Fiber Sistemleri
 
 
 
   BOSCH KAMERA
 
   SAMSUNG KAMERA
 
   LG KAMERA
 
 
 
 

ARAÇ İÇİ İZLEME

 

ANALOG KAMERALAR

 

 

IP KAMERALAR

 

 

SPEED DOME KAMERALAR

CCTV 


 
     
 

 Ana Sayfa | İPTECH | Hizmetlerimiz | Referanslar | Güvenlik Nedir | İletişim

iptech güvenlik Tüm Hakları Saklıdır..